My kokoro goes doki doki when a comment is written
Monthly quote: "Winning is all about looking happier than the other guy." -The Doctor

You are all the same. It must be boring.

19. april 2015 at 17:34 | Yuna |  Téma týdne
Hrdě si vykračuje ulicemi města v bizardním oblečení, celá v černém, ale přece barevná. S taškou přes rameno. Má barevnou hlavu, pravděpodobně paruku. Z tašky se na okolní svět usmívá 2D postavička z animovaných pohádek s nepřiměřeně velkýma očima. Na popruhu tašky se tak tak vejde nepřeberné množství menších a větších odznáčků. Prochází se mezi baráky se sluchátkama na uších. Zpívá si pro sebe v nějakém divném a neznámém jazyce. Vlastně, je to vůbec opravdový jazyk? Lidi se za ní otáčí, láká pozornost desítek párů očí. Některé se na ní dívají se zájmem, jiné s nechápavým výrazem, některé s jasným odporem. Ale jí je to jedno. Ona se na svět usmívá. Má dobrou náladu. Nic jí ji nemůže pokazit. Pokračuje dál.

Ne, nemám v úmyslu vás tady o ničem přesvědčovat, nebudu vás ani zatěžovat přebytečnými nepodstatnými detaily ani vám nebudu dělat kázání, jací jsou otaku chudáci vyvrhelové společnosti, o kterých by mohli leckteří romantici psát veledíla. Jsem tu jen proto, abych se podělila s některými zkušenostmi, které jsem jakožto dlouholetý příznivce japonských komixů, seriálů a kultury zažila.

Pro ty z vás, kteří by náhodou nevěděli, o čem je řeč: Otaku je tedy zkrátka a dobře fanoušek japonské kultury, stylu oblíkání, hudby, jídla... ale taky her, japonských animovaných seriálů (neplést s disneyho animáky) a komixů, které jsou nepochybně celosvětově rozšířené a různí lidé na takové lidi mají různý názor.

Samozřejmě, že všichni otaku mají tendenci myslet si o sobě, že jsou special snowflake, myslí si, že zbytek národa a světa jsou nudní lidé, kteří mají normální nudné, společensky přijatelné koníčky a nejraději by zavedli vládu boha jashina. Bohužel "normální lidé" jak je my nenormální divnolidi nazýváme, na to nemají /překvapivě/ stejný názor.
Jsou tady lidi, kteří si myslí, že jsme anti-sociální, perverzní, divní, díváme se na kreslené pohádky a provozujeme rituály, jak přivolat naše oblíbené postavy k životu ve 3D světě. V tom lepším případě o anime nemají až takový přehled a tímpádem je všechno v pořádku.

Ach ty předsudky.

Nesnažím se tvrdit, že takoví otaku nejsou. Já sice trochu přeháním, jak už to mám ve zvyku, nu něco z toho je pravda.
Dovoluju si ovšem tvrdit, že kdybyste mě potkali na ulici, nevědíc, že mám takové zájmy, řekli byste si, že jsem prostě jen další normální člověk. To ovšem ještě nevíte, že se v době animefestu a jiných společenských akcí vyhrazené pro stejně postižené proměňuju v přesně takového blázna, za jakého byste mě měli. Potloukám se ulicemi Brna s kočičími uši na hlavě, ocasem za prdelí, s parukou a nejlépe ještě obvěšena x desítkami placek.

"A máš kluka? A co na to říká (myšleno můj koníček a celkově můj život)?" byla otázka položena mně a ještě dalším mým dvěma spolužačkám se stejnou nemocí od jiné, normální spolužačky. A přesně v tom okamžiku jsem si uvědomila, pokud jsem si to do té doby ještě neuvědomovala až tak moc, že lidi si o nás opravdu myslí zvláštní věci. Opravdu si myslí, že nemáme normální život, že nemáme kamarády, žádný vztah a že se chceme provdat za polštář v životní velikosti naší oblíbené postavy. (No u některých to může být pravda)

This thing makes me question "normal" people so much.

Jednou jsem si dovolila vyjít ven v dlouhé tyrkysové paruce s dvěma culíky na stranách. Jela jsem tramvají a mimo pohledů typu "wtf?" které jsem obdřela jsem takytéž zachytila dvě "normální" slečny, které jsem trochu znala ze základky, jak se na mě dívají, uchechtávají se, něco si šeptají a pak si mě rádoby nenápadně vyfotili. Wow :D Měla jsem chuť k nim přijít a říct, že jim klidně zapózuju, pokud tak moc stojí o moji fotku.

Musím ještě ovšem podotknout, že ne všichni lidé jsou stejní. Setkala jsem se s osobami, které byly naopak zvědavé. Třeba ještě ve stejný den co jsem vyrazila do největšího nákupního centra tady u nás ve městě v té samé paruce mě zastavila jedna mladá paní a mile se mě zeptala, jestli to jsou moje vlasy nebo paruka. Když jsem jí odpověděla, že paruka, pochválila mi ji a odešla. Zahřálo mě to u srdce. Jiná postarší dáma po nás pokukovala ve vlaku na cestě na animefest, poslouchala naše rozhovory, usmívala se, netvářila se nikterak pohoršeně a předtím, než jsme měli vystupovat se nás na ptala kdo jsme co jsme a kam míříme. Taky to bylo příjemné. Stačí se nás zeptat, nikdo vás neukousne. Nechte nás naše zájmy vysvětlit.

Většina otaku lidiček, co osobně znám, normálně studuje, střední, gympl, výšku nebo už dokonce pracuje a mají rodinu, děti. Jsou to normální lidi, tak, jako třeba sportovní nadšenci. Je to prostě jejich koníček, nejsou to vyšinutí pedofilové. Ale pokud si to někteří lidé stále chtějí myslet a smát se nám, tak prosím. Ale to už je vaše barbarství a jde to všechno na vaše svědomí.

My se nesměje vašim zájmům, tak vy se těm naším taky nesmějte."You laugh at me because I'm different. I laugh at you because you're all the same~!"
 

4 people judged this article.

Comments

1 rius-rine rius-rine | Email | Web | 19. april 2015 at 18:11 | React

Dobrý článek a líbí se mi tvůj design blogu, ačkoliv nemám o otaku moc ponětí... Vážně sis vzala tu paruku? Obdivuju tě, protože bych asi tohle nedokázala. Takže od téhle chvíle si budu pamatovat, že až potkám nějakého "blázna" s parukou, ověšeného plackami, tak už aspoň budu vědět, že je to pravděpodobně nějaký nadšenec anime nebo otaku.. :D:)

2 Inu ~ Inu ~ | Web | 19. april 2015 at 18:15 | React

Ňuu, pekný článok, tak strašne pravdivýý :'3 my otaku to poznáme asi všetci :D ešte som nešla v cosplayi do mesta, pretože žiadny nemám no, ale teším sa na to :c :D na tie pohľady ľudí ~ Ja si myslím že každý otaku je úchyl, ale to asi aj tí "normálni" ľudia, takžee.. nevidím v tom veľmi rozdiel :D

3 Sayuri Sayuri | Email | Web | 20. april 2015 at 18:14 | React

Súhlasím s tebou. Tiež som sa s podobnými názormi už stretla. Aj ked mňa si nikto nechcel vyfotiť, ked som mala parochnu a čočky (fňuk) :D Nechápem, ako je možné, že si ľudia myslia, že sme až takto čudní. DObre samozrejme, že niektorí sú, ale tak nie všetci.
Posledný obrázok najviac vystihuje všetko.

P.S Na svojom blogu som robila tag v ktorom som ťa nominovala. Takže ak máš záujem, chuť a náladu, kľudne si ho pozri a urob :)

4 Majklice†Světice Majklice†Světice | Web | 21. april 2015 at 17:47 | React

Mě nejvíc na otaku kultuře fascinuje to, že jsou zavrhováni i samotnými otaku :D Já ani pořádně nevím, jak nás berou "normální" lidé, protože všichni, od kamarádů až po členy rodiny, se na anime dívají nebo dívali, takže se necítím nějak utlačovaná, dokonce jsem maturovala v sailor fuku a všem to přišlo celkem cajk. Upřímně bych ale o sobě asi do světa nerozhlašovala, co jsem, lidi si potom myslí, že když se dívám taky na anime, tak jsem automaticky jejich kámoš.

5 Pal Pal | Web | 22. april 2015 at 12:22 | React

Hezky napsáno. Mám na tohle téma vcelku smíšené názory, nejspíš i proto, že už se v tomto ohledu nějak moc neprojevuju (ne v tom smyslu, že bych byla closet otaku, spíš to v reálném životě lidem prostě nevnucuju). Naprosto souhlasím s tím, že člověk má právo nosit na ulici to, co chce, klidně i cosplay a paruku, ale zároveň musí mít dostatečné ego na to, aby ustál komentáře kolemjdoucích, protože ty prostě od pár lidí přijdou, ať už bude svět sebevíc tolerantní. Nemám ráda otaku, co si myslí, že jsou kvůli svým zájmům něco víc a že jsou automaticky "nepochopení světem", protože pokud si někdo od začátku myslí, že je speacial snowflake, je to strašně vidět na jeho přístupu a lidi ho tak pak budou vnímat. Jedinci se špatným pohledem na odlišné zájmy tu budou vždycky a na obou stranách. Ale i tak stojí za to snažit se o ten dobrý, pozitivní a tolerantní přístup :> Už jsem to zmínila na začátku, ale vážně super článek, víc takových! :D

6 Saki Saki | Email | Web | 23. april 2015 at 20:48 | React

Tak toto bol ozaj veľmi pekný článok c; Každý má právo obliecť si čo chce, to len naša spoločnosť má potrebu vkuse všetko okamžite komentovať, žiaľ, nie len že ľudia, čo do toho nie sú zainteresovaní tak robia, ale i otaku samotní nie sú nijak jednotný a proste haters are everywere owo

7 Penny Mizuki Allonsy Penny Mizuki Allonsy | Web | 25. april 2015 at 12:12 | React

Teda Yun-san, clanky takoveho typu se mi u tebe libi cim dal tim vic :D Nemas nahodou v planu v blizke dobe napsat neco podobneho? :DD
Strasne se mi libi tvoje nazory a pohledy. Me lidi berou celkem normalne, cela trida to vi, ze jsem otaku a jsem rada, ze si z toho nic nedelaji a nevysmivaji se mi :)

8 Aya Aya | Web | 26. april 2015 at 18:43 | React

I když sice stále dokola omýlaná myšlenka, hezky jsi to pojala a článek je moc pěkně zpracovaný. Souhlasím s tebou ve všem. Tyto však nesmyslné předsudky lidí jsou formovány kvůli tomu, že většina Čechů anime nezná, nestkává se s cosplayi po ulicích každý den, a proto to lidem na ulici či ve vlaku nepříjde normální. Sice to je koníček jako každý jiný, ale není tu tolik rozšířený. Za pár let se to může změnit, ale stejně se budou předsudky vytvářet stále dokola, ať už nejen u otaku, ale u jakékoliv další komunity, která vyčnívá z davu na první pohled. Takoví jsou lidi, nemyslíš? :D  

Pobavila mě hláška, když přijedeš na AF, potloukáš se Brnem, máš neko uši a ocas za prdelí. :DDD nice one :D

Jinak máš roztomilý layout. :3

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement