My kokoro goes doki doki when a comment is written
Monthly quote: "Winning is all about looking happier than the other guy." -The Doctor

Brýle se bez brýlí špatně hledají aneb příběh jedné meganekko

5. march 2015 at 15:37 | Yuna |  trash
Kdo by to řekl :D

Áno, i já už nějaký ten pátek, zhruba od třetí třídy, kdy jsem prvně začala nevidět (lol) na tabuli a díky tomu jsem tehdy pokazila nějaký test z češtiny tuším (byla to pro mě velice frustrující zkušenost. Dostala jsem za 3!! :D aah zlaté časy, kdy byla trojka pro mě nepředstavitelná známka) No a jelo se k očnímu.
Pamatuju si, jak jsem tehdy byla zděšená, že budu nosit brýle. Vidíte děti, to máte z přílišného sledování televize, kde snad každá postava s brýlema byla hned terčem šikany a všichni se jí posmívali.
To víte, byla jsem malá, tak jsem se u očního chudáka rozbrečela, takže jsem samozřejmě nemohla nic na té zpropadené tabuli vidět, že. Otec mi koupil nějakou sladkost, uklidnil mě a byla jsem před tabulí s písmenkama posazena na druhý pokus.
Tenkrát jsem ovšem měla jenom něco málo kolem snad půlky dioptrie, ale i tak jsme samozřejmě museli pořídit brýle a vybrat pěkné rámečky.


No a tak se má kariéra jakožto meganekko začala~ haha.
Postupně se to zezačátku zhoršovalo každým měsícem a já měnila skla vcelku dost často. Za nějaká ta léta se to už zklidnilo a zhoršovalo se to míň, ale ještě furt se to tak docela nesrovnalo.

Asi v šesté/sedmé třídě jsem se přihlásila do tanečního kroužku a tak mi brýle začaly mírně překážet. S rodičema jsme se rozhodli, že sáhneme po jiné a pohodlnější variantě a to sice čočky.
K překvapení všech čočky mohou sice být trošku dražší záležitostí, ale ne zas až tak moc.
No a tak jsem lítala po optikách a specializoívaných očních a mě projeli oči takovým světýlkem, aby zjistili zakulacení a kdesi cosi, podle všeho jsem zapadala do standartního měřítka, takže jsem mohla mít normální čočky.
No a pak přišlo peklo.
První čočky se objednaly, Yun přišla na prodejnu a měla se učit je nasazovat. Tedy, vlastně jsem tam přišla dvakrát. Jeden den se mi to nepodařilo, ale později už ano.
Wow, nikdy nezapomenu, jak strašně mi to nešlo a jak strašně jsem byla nervózní a ta slečna, která mi měla pomáhat byla asi stejně nervózní jako já, protože se tam teprve zaučovala, tak chudák nevěděla, co říct.
Trapčily jsme tam zkrátka a dobře obě.
Nasazovat čočky není nic lehkého, to vám povím. Zaprvé si musíte zvyknout na zacházení s čočkou jako takovou, zadruhé se musíte naučit nebát se svého vlastního oka a lehce se ho umět dotknout. A nesmíte mít dlouhé nehty, protože vám to ze začátku nepůjde už vůbec.
Světe div se! asi na stopadesátý pokus se mi to opravdu povedlo~ dostala jsem jednu čočku do oka! :D
Po delší prodlevě dokonce i druhou.
Pak jsme tedy mohli s mamkou se jít projít po centru našeho krásného městečka, kde většinou v zimním období není ani noha a vím, že jsme si společně zašly pro jídlo.

Mít na očích čočky je zezačátku velice zvláštní pocit, prostě furt cítíte na oku něco cizího, víte, že tam je něco, co tam předtím nebylo, tak vás to trochu vyvádí z rovnováhy, ale po nějaké době si na to zvyknete. Navíc koukat se na svět přes brýle a přes čočky je velký rozdíl. S brýlemi máte trošku omezenější rozhled, ačkoliv si to ani neuvědomujete.

S čočkama každodenně na očích jsem žila asi 5 let. Do letošního roku ovšem ^^"
V období kolem letních prázdnin minulého roku mě začaly častěji oči bolet a tak trochu celkově trpěly no a my se rozhodli po... jo, těch 5ti letech navštívit oční znova. Hlavně protože jsem byla přesvědčena, že budu potřebovat větší dioptrie, protože jsem opět přestávala vidět na promítané učivo na zdi, jednak protože jsem s těma očima začala mít čím dál tím větší problém s tím, že mě neskutečně bolely, pálily a tak.
Jak jsem si myslela, rohovka začla nějak špatně snášet přítomnost čoček a v obou očích jsem ji měla maličko podrážděnou nebo něco. A taky jsem opravdu potřebovala trochu větší dioptrie.

Po dalším zvážení jsem se rozhodla vrátit se ke svým brýlím, ačkoliv tedy moje staré brýle byly jednak slabé a jednak malé a taky už tak celkově ve špatném stavu, tak jsme opět šli pro recept a změření dioptrií a našly jsme taky nové rámky.
Světe div se, do obrouček jsem náhle potřebovala o znatelnou část vyšší dioptrie. Dostali jsme se až na -5,5 a -5,75.
Pokud se v těchto věcech moc neorientujete nebo si to neumíte představit, vidím asi tak dobře... no, spíš tedy nevidím. Cokoliv vzdáleného od mého obličeje víc jak 15cm už mám rozmazené a neostré.

Zatím to tedy vypadá tak, že dřív nebo později skončím na operaci očí, která je tedy pěkně drahá, (ceny se podle všeho pohybujou od 10 000- 20/25 000 za oko) ale pokud vás neoslepí úplně (což se snad i může stát, ale spíš to dávají do papírů, které podepisujete jenom aby se neřeklo) tak vám zrak vrátí do původního nebo skoro původního stavu s tím, že se později (tak pár let) může trošku zhoršit, ale už ne na tak špatný stav jak předtím. Na to se každopádně už vcelku těším i přesto že mám všeobecně z doktorů panický strach. (je to přece jenom drahé svetýlko kterým vám posvítí na očička)

Naštěstí se svět dostal do stádia, kdy jsou brýle moderní a "chudáci" ti lidi, kteří mají oči v pořádku si musí kupovat brýle bez dioptrií, aby byli "in" :D just... lol.
 

1 person judged this article.

Comments

1 Penny Mizuki Allonsy Penny Mizuki Allonsy | Web | 5. march 2015 at 17:32 | React

Naprosto te chapu :D Cocky jsem teda nikdy nenosila a radsi je ani nikdy nosit nebudu (bez bryli vypada hur nez s brylemi). Co se tyka te operace, nejspis na ni taky pujdu az bud dospela, jakoze bojim se, strasne moc. Dioptrie mam asi kolem eh 7 nebo nejak tak -_- Mimochodem je to zvlastni videt cloveka, ktery by si schvalne kupoval bryle bez dioptrii, aby byl jak rikas in :D

2 Yuna Yuna | Web | 5. march 2015 at 17:47 | React

[1]: mhm tak máš víc jak já, což. Asi víš tedy o čem mluvím, že vlastně skoro nevidím :D a operace se upřímně taky bojím, ale zase bych docela ráda přišla o brýle a mohla se volně pohybovat bez brýlí a tak. A jo, je to divné :D

3 Saki Saki | Email | Web | 6. march 2015 at 17:01 | React

Ah, jednu dobu som tiež bola prinútená nosiť brýle, ale potom som sa ich asi po roku, dvoch zbavila. Ale to som mala len asi polky, takže to nie je, ako keby si sa ty chcela zbaviť okuliarov :/ Mne sa každý smeje, že so mnou niečo nie je v poriadku, pretože prvé čočky, čo som si nasadzovala, som nasadila za chvíľku; ale to boli farebné čočky, idk, ako je to s dioptrickými ;;

4 beepinka beepinka | Web | 6. march 2015 at 21:11 | React

Moc hezky jsi to napsala. Já jsem dřív brýle nosila jen tak..nedioptrické....^^) Teď už bych je asi nechtěla,protože si myslím,že mě by prostě neslušely,ale...popravdě brýle bych měla mít a až si budu dělat řidičák,tak je budu muset mít,protože fakt blbě vidim. A čočky nechci nosit...je to pro mě takové divné ta představa nasazovat si je. takže tak.

5 Yuna Yuna | Web | 7. march 2015 at 9:35 | React

[3]: Tak to jsi šťastný člověk~ ale smát by se ti neměli, bakaní lidi :/

[4]: děkuju. Mhmmm ttj. Ale čočky nejsou špatné, jen se každý bojí toho nasazování no.

6 Mizu Mizu | 7. march 2015 at 21:37 | React

Chudáku! Já naštěstí žádné dioptrie nemám, ale sestřenka ano a tak aspoň tuším jaká to je otrava.. avšak tušit od vědět je dočista něco jiného.. ani si nedokážu představit, že bych neviděla :(( ten kdo se někomu jinému směje kvůli brýlím je just idiot.. navíc většině lidím brýle naopak velmi sluší!! think yu are one of them, right? ^^ Nebo nemáš ráda své brýle? :(

7 Yuna Yuna | 8. march 2015 at 10:01 | React

[6]: ahaha lidi říkají, že mi sluší, tak snad :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement