My kokoro goes doki doki when a comment is written
Monthly quote: "Winning is all about looking happier than the other guy." -The Doctor

#Don'tStayInSchool

20. february 2015 at 14:17 | Yuna |  Hloubání a Dloumání
Začínám si myslet, že jedním z mých koníčků je rozebírání rap videí. No opravdu, dnes se chystám už podruhé rozebrat další video, na které jsem narazila u jednoho z mých oblíbených youtuberů, které sleduji. Tedy... ne až tak video, jako jeho odkaz.

(Taky jsem zjistila, že vcelku dost lidí má bůh ví proč v oblibě moje výkecy a myšlenkové pochody, navíc tady už dlouho nebyly, takže... voalá)

Boyinaband, jinak známý jako Dave, jehož videa sleduju už nějakou dobu i přes to, že neholduju rapu, (- ale začínám si myslet, že rap je piece of crap jen v českém podání. Navíc ten hoch prostě rapovat umí, no opravdu. Taktéž má jistou úroveň, která jiným rádoby raperům schází a ačkoliv to nedává moc najevo, inteligence mu taky neschází.) složil text této písničky, hudbu, a udělal k tomu všemu ještě klip.
No ale dost už o něm, pokud chcete, můžete si zastalkovat sami.

Pojďme tedy k věci. Video, které bych dnes chtěla rozpitvat, se jmenuje "Don't Stay in School" (aneb, jak píše v popisku videa, "What I learned in school vs. What I didn't learn in school")
Poněvač jsem si vědoma toho, že angličtina některých lidí nemusí být zrovna na špičkové úrovni, aby porozumněli mluvené či v tomto případě rapované angličtině a taktéž protože většina z vás asi bde moc líná na to, aby hledali text, byl Dave tak moc prozíravý a do popisku videa text napsal, tak vám ho tady taky hodím. Když už nic, určitě to bude lepší, než snažit se pochytit, co že to vlastně říká.


I wasn't taught how to get a job
but I can remember dissecting a frog
I wasn't taught how to pay tax
but I know loads about Shakespeare's classics

I was never taught how to vote
they devoted that time to defining isotopes
I wasn't taught how to look after my health
but mitochondria is the powerhouse of the cell

Never spent a lesson on current events
instead I studied The Old American West
I was never taught what laws there are.
I was never taught what laws there are.

Let me repeat - I was not taught the laws for the country I live in,
but I know how Henry the VIII killed his women.
Divorced beheaded died, divorced beheaded survived
glad that's in my head instead of financial advice

I was shown the wavelengths of different hues of light
but I was never taught my human rights
Apparently there's 30, do you know them? I don't
Why the hell can't we both recite them by rote?!

I know igneous, metamorphic and sedimentary rocks
Yet I don't know squat about trading stocks
Or how money works at all - where does it come from?
Who controls it? How does the thing that motivates the world function?

not taught how to budget and disburse my earnings
I was too busy rehearsing cursive.
Didn't learn how much it costs to raise a kid or what an affidavit is
but I spent days on what the quadratic equation is

negative b plus or minus the square root of b squared
minus 4ac over 2a
That's insane, that's absolutely insane.
They made me learn that over basic first aid

How to recognise the most deadly Mental disorders // or
diseases with preventable causes // How to buy a
house with a mortgage // if I could afford it
'cause abstract maths was deemed more important

than advice that would literally save thousands of lives
but it's cool, 'cause now I could tell you if the number of unnecessary deaths caused by that choice was prime.

Never taught present day practical medicines,
but I was told what the ancient hippocratic method is
"I've got a headache, the pain is ceaseless
what should I take?" umm... maybe try some leeches?

"Could we discuss domestic abuse and get the facts
or how to help my depressed friend with their mental state?"
Ummm... no but learn mental maths
because "you won't have a calculator with you every day!"

They say it's not the kids, the parents are the problem
Then if you taught the kids to parent that's the problem solved then!
All this advice about using a condom
but none for when you actually have a kid when you want one

I'm only fluent in this language, for serious?
The rest of the world speaks two, do you think I'm an idiot?
They chose the solar over the political system
So like a typical citizen now I don't know what I'm voting on

which policies exist, or how to make them change
mais oui, je parle un peu de Francais
So at 18, I was expected to elect a representative
For a system I had never ever ever ever been presented with

But I won't take it
I'll tell everyone my childhood was wasted
I'll share it everywhere how I was "educated"
And insist these pointless things

Já doufám, že ten text případným čtenářům trocha pomohl. Přeložila bych vám to dokonce i do češtiny, kdybych s překladem neměla problém sama, (ano, můj věčný problém. Překlad. Já tomu všemu rozumím, ale že bych to měla přeložit do srozumitelné češtiny.. to nehrozí XD) ale tak... budu doufat, že si s tím nějak poradíte sami. Nemusíte chápat všechno z toho každopádně. Ostatně si myslím, že to není až tak těžké na pochopení (:

Pojďme si to ale všechno shrnout, kdyby náhodou někdo stále tápal, což si ani tak ale nemyslím.

Velmi jednoduše řečeno, Dave si v písničce stěžuje na to, že školní systém je vlastně totálně na houby. Naučí (nebo ne) vás tam, jak počítat složité rovnice, musíte si pamatovat vzorečky jako diskriminant, abyste se vůbec mohli někam pohnout a vypočítat kvadratické rovnice, studujete historii, musíte umět věci jako kolik měl Henry VIII. manželek a jak všechny zemřely, víte naprosto vše o Shakespearovských dílech, ale na druhou stranu vás neučí nic potřebného do života jako jak volit, jaká jsou vaše lidská práva nebo jak používat (!) kondom.

A podle mě jsou ještě hromady a hromady jiných věcí, které se dle mého názoru ve škole učí naprosto zbytečně.

Kolikrát vám už učitel odpověděl na otázku "A na co mi v životě bude to umět?" větou stylu "potřebuješ to na přijímačky na střední/výšku/maturitu" a kolika z vás to přišlo jako rozumná odpověď??

Ačkoliv je Dave z jiného státu než my tady, (za předpokladu, že tady není nikdo z jiné země v česku nežijící, kdo by se dobrovolně učil češtinu a uměl ji tak bravůrně) přišla jsem na to, že u nás to je přesně tak, jak to popisuje, možná někdy i horší, když si vezmeme fakt, že náš školní systém je oproti jiným zemím pořád ještě dávno zaseklý v době před opicemi. Například na Novém Zélandě si studenti středních škol mohou sami vybrat a namixovat si předměty, o které se zajímají a které opravdu studovat chtějí. No u nás to možné není. Jasně, můžete jít na nějakou tu střední s odborným zaměřením, ale tak či tak vás asi všechny předměty bavit nebudou.
Upřímně o středních toho moc nevím, protože studuji gympl (dobře mi tak) takže se furt musím zatěžovat věcmi jako je chemie, biologie a fyzika. Nehledě na to, že máme celkově více předmětů, na které máme méně hodin, což způsobuje, že taky nezvládnete všechno dobře dopodrobna prostudovat.

Co jsem tak už dokázala odpozorovat je to, že například maturita, která nám všem způsobuje akorát stresy a střevní potíže a užírá nám čas, který bychom si jinak mohli užít nějakým jiným způsobem, než seděním doma v hromadách papírů a témat na maturitu do noci, je naprosto na nic. Jako byste potřebovali dokázat, že opravdu můžete odejít ze střední s tím, že jste se něco naučili...
Usuďte sami. Základní škola má nějaký smysl. Naučí vás v první a druhé, třetí třídě česky, psát a základní počty, které se vám budou hodit po celý zbytek života, když si půjdete nakoupit. Naučí vás ty nejpotřebnější základy angličtiny a něco málo třeba ještě z druhého jazyka, což je taky velice důvtipné, protože v dnešní době už se bez (minimálně) angličtiny neobejdete. Na druhém stupni vás seznámí v zeměpise s tím, že existujou nějaké jiné kontinenty a státy, trochu se s nima seznámíte, což je určitě dobré vědět.

No pak přijdete na střední a hlavně vás zahltí nepodstatnými věcmi v literatuře. Budou vás nutit číst knížky, leckdy i o 500 stránkách, které nejsou vůbec zajímavé, nebaví vás to. Normální člověk by takto knížku ani nečetl, nemyslíte? Navíc ještě teď přijdou s tím, že na maturitě nechtějí OBSAH knihy (že prý jakmile začnete vykládat obsah, máte nula bodou), nýbrž prostředky, jakými autor knihu napsal a jaké jsou společensko-historické souvislosti. Co to je sakra za nesmysl?!

Na druhou stranu se ovšem neobtěžují vám říct, jak volit, jak platit daně, neřeknou vám, jak si najít byt, neřeknou vám, jaké máte práva nebo jaké jsou zákony v zemi, ve které žijete, jak používat ochranu nebo jak se starat a vychovávat děti, jak si najít a udržet práci a spoustu dalšího...

Náš školní systém je dneska už více o tom si dobře zapamatovat věci na test a následně se zedřít na maturitu, ukázat v několika hodinách, jak jste se krásně naučili za celou dobu vašeho studia všechny ty nepodstatné věci a jakmile už máte razítko a vysvědčení nebo co se to vlastně vůbec dává za maturitu v ruce, můžete všechny věci hezky rychle zapomenout.

But I won't take it
I'll tell everyone my childhood was wasted
I'll share it everywhere how I was "educated"
And insist these pointless things

S tímto bodem naprosto souhlasím. Strávíte vlastně úplně celé mládí ve škole. Věčně nemáte čas, věčně se musíte učit na další den, nemůžete jít ven, nemáte jak se věnovat vlastním kamarádům a období, které by se mělo nejvíce užívat, je zkrátka a dobře promarněno do puntíku. Posléze vyjdete ze školy, ale už se na vás valí další povinnosti, musíte do práce, protože jinak byste nebyli prospěšní státu a byli byste ta spodina, o kterou nikdo nemá zájem, takže samozřejmě poslušně následujete vzor, jaký je už předem daný tak, jak to někde tam nahoře (nemyslím bůh) nalinkovali.

Takže ano, všichni sice budeme vědět, jak byla napsána ona a ona kniha, ale k čemu nám to bude, když budeme bez práce?


Všichni budeme hromadně žít u našich rodičů, tak.
 

3 people judged this article.

Poll

Souhlasíte s článkem Don'tStayInSchool?

ano
ne

Comments

1 Penny Mizuki Allonsy Penny Mizuki Allonsy | Web | 20. february 2015 at 18:24 | React

Zakladka je dulezita. Jsem teprv v osmicce a docela to podle sebe mam tezke s rozhodnutim na jakou skolu bych mela jit po devitce.
Je pravda, k cemu nam budou takove veci, ktere ale vubec nebudem pouzivat v zivote? Na zakladce se toho plno naucime, to s tebou naprosto souhlasim, ale k cemu mi budou znalosti predmetu, ktere v zivote nevyuziji? Nemuzu to vsak poradne posoudit, pac jak jsem se jiz zminila, jsem teprv na zakladce.
Kazdopadne ti dekuji za velice zajimavy clanek (a za pochvalu bannerku ^^)

2 Mizu Mizu | Web | 20. february 2015 at 21:00 | React

Souhlasím s tím, že by bylo pohodlnější si volit předměty, na které se člověk hodlá specializovat, dříve než ve třeťáku (kupříkladu). Ráda bych si například do druháku zvolila víc jak jeden seminář s mým zvoleným zaměřením. Ale na druhou stranu si nemyslím, že gympl či jiná střední je ztrátou času. Jistě, je to jakýsi mezistupeň, ale rozhodně nesouhlasím s tím, že je ztrátou času. Pokud si to člověk zvládne nějak poskládat, tak zvládne hrát i závodně sport a udržovat si ucházející známky.

Navíc každý by aspoň náznakem měl vědět, co napsal Čapek nebo tak… Chápu, že zrovna čtení otravně dlouhých knížek psaných v staročeštině, je ztrátou tolikrát zmíněného času, ale rozšiřuje nám to slovní zásobu (která u mě pokulhává, a tím, že budu číst komiksy, si ji nezlepším).

Když se na to díváš z hlediska „kdo se o co zajímá“, tak jsou lidé, kteří se v budoucnu například chtějí věnovat jazyku českému a staročeština a staroslověnština je součástí hned prvního ročníku vysoké, nebo chemie, biologie a fyzika, jsou důležité pro doktory, farmaceuty nebo budoucí učitele a spoustu další. Také nejde srovnávat gympl s ostatními středními. Gymnázium je přeci jen charakterizováno jako všeobecné studium, takže se tam hold vše bere dohromady (taky jeden z těchto ústavů navštěvuji). Plus ve většině měst jsou už knihovny, tak jaký je problém si půjčit knížku se zaměřením, o které se zajímám a nastudovat si v rámci volného odpoledne něco co mě zajímá. Mám zkušenosti, že si z takových víkendů pamatuji mnohem více než potom z hodin, protože se o to opravdu sama zajímám.

Problémy způsobu jak volit, zákony dané země, bydlení… Něco z toho bereme v občance, něco jsem slyšela na přednášce, ohledně bydlení mám poučky doma. Myslím, že tohle je dost individuální a také hodně závislé na výchově. Například já, když jsem chodila do skautu, tak jsem se dozvěděla o té první pomoci první poslední…

Pěkný článek. Omlouvám se za tak dlouhý komentář. ^^

3 Yuna Yuna | 21. february 2015 at 10:19 | React

[2]: určitě máš pravdu, děkuju za názor a dlouhý komentář mi nevadí, alespoň si počtu :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement